Kiedy niezbędna jest konsultacja z urologiem?

Sprawdź więcej szczegółów o urologii w Krakowie na www.scmkrakow.pl.

U wielu pacjentów wizyta u urologa wywołuje skrępowanie. Choroby, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako bardzo krępujące, co powoduje, że osoby, które dostrzegły u siebie alarmujące symptomy choroby, częstokroć zwlekają przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na wizytę u urologa. Tymczasem może to rodzić daleko idące konsekwencje dla układu moczowego.

Doświadczasz problemów z wypróżnianiem? Udaj się do lekarza urologa!

Urologia zajmuje się identyfikacją i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne między innymi za usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu białek, czy produkcję hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować mnóstwo rozmaitych objawów, które nagminnie są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, że same ustąpią. Na jakie wobec tego objawy należy zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym umówieniem się na wizytę do urologa? Są to zwłaszcza wszelakie zmiany związane z moczem, a więc obecność w nim krwi lub ropy, jego spienienie czy ciemna barwa, ale też przerywany strumień moczu, ból bądź pieczenie przy jego wydalaniu, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy są również mniej oczywiste, przykładowo opuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze i ból w okolicy podbrzusza bądź pleców. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, tym samym mężczyźni winni zgłosić się do niego jeśli doświadczają problemów związanych z podtrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu) czy kiedy spostrzegą zmiany na jądrach bądź prąciu. Trzeba przy okazji odnotować, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

Leczenie torbieli nerek, cystoskopia i złożone zabiegi – codzienność dyżuru urologa – leczenie torbieli nerek, cystoskopia i złożone zabiegi

Pacjenci na ogół zapisują się do poradni urologa celem konsultacji dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego narządu) oraz leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek bądź stulejki. Lekarze urolodzy codziennie przeprowadzają też wiele trudnych zabiegów, jak np. plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]