Potrzebujesz wiadomości o bólu pleców w odcinku lędźwiowym? Dobrze trafiłeś!
Powracający ból pleców między łopatkami, w odcinku lędźwiowym czy piersiowym stopniowo zaczyna być normalnością dla znacznej części społeczeństwa. W dzisiejszych czasach jest to dolegliwość, z którą borykają się nie tylko ludzie w starszym wieku. Siedząca praca skorelowana z małą aktywnością fizyczną sprawia, iż bólu tego typu doznają coraz to młodsze osoby.
Ból kręgosłupa to nie tylko konsekwencja przeciążenia
Ból kręgosłupa może wynikać z szeregu źródeł. Jego odczuwanie np. w odcinku piersiowym nierzadko związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli ból ten rozprzestrzenia się w kierunku ramion i barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może także dawać pierwsze sygnały o rozwijaniu się schorzeń organów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, z tej przyczyny jego leczenie rozpoczyna się między innymi od wykluczenia tego typu źródeł. Tymczasem ból na wysokości łopatek, a także ból w odcinku lędźwiowym często jest efektem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł lub mięśni przykręgosłupowych), spowodowanego zazwyczaj podnoszeniem obiektów o dużej masie czy nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy często jest ignorowany, ponieważ ustępuje po odpoczynku, niemniej jednak może on być oznaką początków przepukliny dysku (dyskopatii). Oczywiście ból kręgosłupa bywa też wynikiem przeróżnych stanów zapalnych oraz urazów niejednokrotnie tak drobnych, że wspominamy je dopiero w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim.
Profilaktyka bólom kręgosłupa
Bólu kręgosłupa nie można zaniedbać i trzeba od razu umówić się na konsultację z lekarzem. Jest on w stanie orientacyjnie określić typ i przyczynę bólu, a w dalszej kolejności wystawi skierowanie do stosownego specjalisty, który wybierze skuteczną formę leczenia. Nie powinno się jednakże czekać, aż zaczniemy odczuwać ból pleców. O kręgosłup trzeba troszczyć się na co dzień, nawet gdy nie sprawiał do tej pory problemów. Dlatego doktorzy rekomendują pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, np. podczas pracy przy komputerze, systematyczny ruch, jak również utrzymanie odpowiedniej wagi. Napięte mięśnie karku i grzbietu można również rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym bądź przy pomocy aparatów do wibroterapii. Taki masaż drganiami pobudza cyrkulację limfy i krwi, a także umacnia mięśnie, co zmniejsza ból przeciążeniowy.
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]