Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

Kluczowe wiadomości w temacie stożka rogówki Kraków. Przekonaj się!

Keratoconus, nazwany potocznie stożkiem rogówki, to schorzenie, które niezmiernie utrudnia życie – obniża jakość widzenia, a przy tym może wywoływać inne choroby oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych okuliści dysponują wiedzą pozwalającą zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki często współistnieje z innymi schorzeniami oczu

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który mocno skupia promienie światła. Mieści się przed tęczówką i posiada mnóstwo receptorów bólowych, niemniej jednak jest słabo ukrwiona. W okolicy trzeciej dekady życia może ulec odkształceniu polegającemu na ścieńczeniu i uwypukleniu w środkowej części. Jest to wynikiem osłabienia tkanki, która, wedle niektórych teorii, robi się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje miopię oraz miopię, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie światła. Chorzy skarżą się też na podrażnienie oczu, czasami występuje również widzenie podwójne. Stożek rogówki niejednokrotnie współistnieje z innymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Szczęśliwie dzisiaj skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na wczesnym etapie choroba jest prostowana przy użyciu soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, później jakkolwiek niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – metody cross linking i wszczepienia pierścieni śródrogówkowych

Korektę stożka rogówki przeprowadza się za pomocą wielu zabiegów medycznych. Obecnie najefektywniejszym sposobem na poprawę jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Doskonałe efekty zapewniają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie astygmatyzmu lub miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie likwiduje wadę wzroku.

Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]