Biopsja fuzyjna prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

Sprawdź więcej szczegółów o biopsji fuzyjnej prostaty na www.scmkrakow.pl.

Stercz, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina postacią oraz wymiarami kasztan jadalny. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą pojawiają się u panów wraz z wiekiem, stąd tak kluczowa jest jej cykliczna kontrola. Daje to możliwość rozpoznania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, jak również stosunkowo wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian rakowych. Powinno się zaakcentować, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie można lekceważyć ryzyka jego możliwego powstania.

Kłopoty mikcją i erekcją – niepokojące objawy

Mężczyźni po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać urologa, zwłaszcza jeśli spostrzegli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, tj. kłopoty ze wzwodem oraz wytryskiem, pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, trudności w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego nieregularny strumień. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o dużym niebezpieczeństwie rozwoju nowotworu. Żeby natomiast mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Czy biopsja prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się jedynie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym zazwyczaj ok. 30 minut. Oprócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, toteż cała procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, ponieważ wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Następnie patomorfolog sprawdza pobrane wycinki gruczołu i bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, niska krzepliwość krwi i posiadanie rozrusznika serca. Stąd też przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]