Usuwanie wirusów z WordPressa – jak pracują specjaliści?

WordPress okazał się w mijających latach tak modnym CMS-em, iż liczbę witryn oraz sklepów działających z jego zastosowaniem szacuje się w tej chwili na miliony. Powszechność stosowania tego systemu zarządzania treścią powoduje, iż strony wykonane na WordPressie bywają atrakcyjnym celem ataków hakerskich. W przypadku zainfekowania strony wirusem, niezbędne będzie czyszczenie zawirusowanego WordPressa.

Po czym zidentyfikować zawirusowaną stronę na WordPress?

Ze witryny internetowej wysyłane są wiadomości-śmieci? Nie dajesz rady się zalogować? Grafiki na stronie zmieniły się bez Twojej ingerencji? A może na stronie znalazłeś linki do nieznanych Ci portali? To raptem parę z częstych symptomów alarmujących o zainfekowaniu witryny. W takich przypadkach niezbędne jest natychmiastowa reakcja w celu zlikwidowania powodu infekcji i przywrócenia strony do poprawnego funkcjonowania. Naprawa zainfekowanego WordPressa często wychodzi poza zakres kwalifikacji ludzi, którzy każdego dnia zajmują się wyłącznie tworzeniem sklepów oraz stron internetowych na tym CMS-ie, wobec tego czyszczenie WordPressa ze złośliwego oprogramowania albo po atakach cyberprzestępców warto powierzyć profesjonalistom od tego rodzaju zadań.

Usuwanie wirusów ze strony internetowej – skrupulatne sprawdzenie plików oraz baz danych strony

Spece podejmujący się usuwania wirusów ze stron zaprojektowanych w WordPressie w ramach swoich operacji naprawczych przeprowadzają kompleksowe sprawdzenie plików i baz danych strony. Badają pliki htaccess oraz wp-config, a także kod zainstalowanych na stronie wtyczek oraz motywów. W procesie czyszczenia zainfekowanego WordPressa implementowane są na stronie dodatkowe zabezpieczenia, minimalizujące ryzyko dalszych infekcji. Jeśli długotrwała infekcja mogła spowodować włączenie strony do listy zagrożeń (na przykład w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu malware z CMS-a fachowcy podejmują też niezbędne czynności w celu wykreślenia jej z tego rodzaju rejestrów. Eliminacja wszystkich efektów zainfekowania nie gwarantuje, iż analogiczny kazus nie nastąpi w przyszłości, dlatego ważne jest okresowe uaktualnianie systemu zarządzania treścią i używanych na stronie www wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]