Osuszanie piwnic i fundamentów – komu zlecić?

Nawet gdy budynek stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają dość nisko, istnieje niebezpieczeństwo, iż z czasem mury będzie penetrować wilgoć. Może się to zdarzyć również niespodziewanie w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną lub z powodu podtopienia, a czasami pojawienie się wilgoci następuje stopniowo w efekcie nadwerężonej lub błędnie wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie ścian – najpierw identyfikacja przyczyn

Wilgotne mury nie oznaczają od razu, iż dom nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim należy zacząć od wykrycia przyczyn powstawania wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak toalety, niewietrzone piwnice czy kuchnie wykwitająca na ścianach pleśń jest częściej wynikiem przecieków z nieszczelnego dachu bądź tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają zastosowania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia poprawnej wentylacji w pomieszczeniach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, zastosowania powłok paroszczelnych bądź poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty oraz ściany obiektu lub gdy zdarzyło się podtopienie na skutek powodzi (względnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla zawodowców z obszaru hydroizolacji.

Metody osuszania murów

Zawodowcy, którzy posiadają obszerne kwalifikacje w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i przemysłowych, zaczynają swoją pracę od diagnozy źródła zawilgocenia i stanu podmokłych murów. Jest to baza do wybrania właściwych sposobów i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki pęcznieją i odpadają, a na murach tworzą się zacieki, zapewne spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wilgoci przez ściany. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda pnie się wzwyż – czasami nawet na parę metrów. Zdarza się to częstokroć, szczególnie w starych budynkach, jednak można to naprawić odtwarzając hydroizolację poziomą ścian, która powstrzyma unoszenie się wody wzwyż. Kolejnym krokiem, oczywiście po należytym przygotowaniu ścian, jest ich odgrzybienie oraz nałożenie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie murów polega czasami odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem kompetentnego zespołu jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, usunięcie zdegradowanej mat bentonitowych, izolacji bitumicznej bądź papy termozgrzewalnej, a w następnej kolejności naniesienie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. W wielu przypadkach potrzebne będzie też odtworzenie łączenia izolacji ścian z izolacją innych części budowli, jak płyty posadzkowe, żelbetonowe, stropy żelbetowe oraz dylatacje.