Jak przebiega leczenie kanałowe?

Zaawansowana próchnica, złamanie zęba, martwica, zapalenie miazgi bądź nieodzowność przygotowania korzenia do protezy – te stany łączy fakt, że najczęściej w ich przypadku sięga się po leczenie kanałowe. Choć nazwa ta u wielu pacjentów wywołuje dreszcze, w rzeczywistości nie powinniśmy się obawiać tego rodzaju terapii. Współczesna stomatologia dysponuje nowoczesnym sprzętem i efektywnymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie nawet największych ubytków nie będzie skutkowało odczuwaniem bólu.

Etapy leczenia kanałowego

Wstępny etap leczenia kanałowego to otworzenie kanałów zęba i usunięcie z niego miazgi zmienionej chorobowo. W jej skład wchodzą naczynia krwionośne oraz nerw, więc leczenie kanałowe wymaga zaaplikowania bardzo skutecznego środka znieczulającego. Następnie przeprowadza się dezynfekcję kanału, która ma oczyścić go ze wszystkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec napełnia się kanał zębowy cementem szkło-jonomerowym, ceramiką, materiałem kompozytowym lub metalem szlachetnym.

Wybierz dobrego dentystę do wykonania leczenia kanałowego?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczne określenie leczenia kanałowego, to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Warto zatem wybrać rzetelnego stomatologa, który go wykona. Gwarancją tego, iż leczenie będzie udane są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wsunięciu w kanał miniaturowego mikroskopu emitującego obraz do monitora. Stomatologia mikroskopowa umożliwia lekarzowi głębokie oczyszczenie, a w następnej kolejności szczelne wypełnienie kanału, dzięki czemu dodatkowe zabiegi nie są już konieczne.