Druk 3D na zamówienie. Kto i w jakich technologiach go wykona?

Drukowanie 3D to usługa skierowana zarówno do klientów profesjonalnych, jak i do osób prywatnych. Kto ją najczęściej zleca? Oferta takich usług jest adresowana przede wszystkim do projektantów CAD, inżynierów, konstruktorów, pracowników działów badawczo-rozwojowych i technicznych oraz przedstawicieli wielu innych sektorów przemysłu. Każda firma albo osoba, która potrzebuje modelu koncepcyjnego bądź prototypu wydrukowanego w technologii SLS,SLA, DMLS, PolyJet, i FDM, może skorzystać z tej usługi, jeśli nie posiada własnego urządzenia do druku 3D.

Przemysłowy druk 3D – jakie usługi świadczy CadXpert?

CadXpert – polski lider w branży profesjonalnych skanerów 3D i drukarek 3D – poza asortymentem oferuje też usługi, czyli:
– drukowanie 3D,
– skanowanie 3D,
– projektowanie 3D
Nie licząc przytoczonych powyżej usług CadXpert oferuje także szkolenia (webinary oraz stacjonarne). Na stronie firmy znajduje się też baza wiedzy. Umieszczono tam zarówno artykuły przygotowane przez ekspertów CadXpert, jak i przez producentów urządzeń do druku 3D. CadXpert jest także organizatorem i pomysłodawcą konferencji Forum Druku 3D.

SLA – precyzyjny druk 3D drobnych elementów

Drukowanie 3D w technologii SLA to pierwsza, innowacyjna metoda sporządzania szybkiego prototypowania. Ta technologia – zwana także stereolitografią – polega na fotoutwardzaniu kolejnych warstw płynnej żywicy promieniem lasera. Do kogo skierowana jest oferta drukowanie 3D metodą SLA? Do podmiotów albo osób, które potrzebują prototypów precyzyjnych, szczegółowo odwzorowanych, z zachowaniem precyzji proporcji. To technologia, która gwarantuje bardzo dobrą rozdzielczość druku i druk wygładzonej powierzchni, detali, wyrazistych konturów oraz bardzo cienkich elementów.

Technologia SLS – druk 3D poliamidem w proszku

Technologia wydruku 3D metodą SLS opiera się na analogicznej zasadzie jak zaprezentowana powyżej metoda SLA. Również tutaj dodawane są następne powłoki tworzywa – w tym wypadku są to warstwy sproszkowanego poliamidu. Jakie są główne atuty tej techniki druku 3D? Technologia SLS ma ogromny potencjał produkcyjny. Technologia scalania laserem proszku poliamidowego zapewnia wytrzymałość chemiczną i mechaniczną oraz precyzję kształtu.

FDM – drukowanie 3D w atrakcyjnej cenie

FDM to najbardziej rozpowszechniona metoda druku 3D – za jej powodzeniem stoi bardzo dobry stosunek ceny do jakości, jak również możliwość wykorzystywania filamentów w ogromnej palecie barw. W toku druku metodą FDM na prototyp nakładane są kolejne warstwy materiału termoplastycznego – przy czym można określić grubość warstwy. Druk 3D FDM jest realizowany najczęściej przy pomocy urządzeń profesjonalnych Stratasys oraz drukarek 3D marki MakerBot. Tę metodę druku wykorzystują osoby potrzebujące modeli koncepcyjnych bądź prototypów.

CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]