Dla kogo przeznaczone są badania psychologiczne kierowców?

Więcej informacji o badaniach psychologicznych Bielsko.

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale także poznania predyspozycji psychologicznych jednostki, które potrzebne są do pełnienia konkretnych prac. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – o co w nich chodzi?

Ci, którzy zobowiązani są wykonać badania psychotechniczne, w wielu wypadkach bardzo się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę strach ma wielkie oczy. Całość badań zbudowana jest z wywiadu psychologicznego, testów badających inteligencję, testów osobowościowych i testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Określają m.in: psychotyzm, neurotyzm i ekstra- oraz introwersję. W przypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje stereometr, miernik czasu reakcji, wirometr, aparat krzyżowy i ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które noszą okulary, powinny tylko pamiętać, aby zabrać je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien je wykonać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D oraz D+E. Przechodzić muszą je także osoby, które chciałyby wykonywać zawód instruktora bądź egzaminatora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Należy podkreślić, że poddać muszą się im także ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna i zależna od kategorii osób, które się im poddają. I tak chociażby w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Należy wykonać je wyłącznie raz.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]