Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie metody leczenia okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentystycznego trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentysta zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Obecnie jednakże dostępne są środki, które skutecznie eliminują niemiłe doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.