Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Na www.badaniabielsko.pl dowiesz się, kto oferuje badania psychologiczne kierowców Bielsko

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu rzutują kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie ważne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych profesji zgodnie z prawem powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat parę słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest podzielność koncentracji, umiejętność szybkiej reakcji, postrzeganie szybkości czy widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]