Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Sprawdź, gdzie zamówić monetę bulionową, wejdź na goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.

Osoby, które postanowiły inwestować w złoto mają do wyboru wiele sposobów: nabywać akcje podmiotów działających na rynku kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, czy też gromadzić biżuterię inwestycyjną. Kolejną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które oferowane jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są wybijane w limitowanym nakładzie

Złote monety kojarzą się przeważnie z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z pozostałych metali szlachetnych, odróżniają się od nich w paru aspektach. Przede wszystkim monety bulionowe są bite celem lokowania w nich kapitału, co sprawia, iż ich nakład niezależnie od roku nie jest limitowany, a raczej determinowany przez popyt na rynku. Monety bulionowe nie są bite w seriach tematycznych lub w nawiązaniu do pamiętnych rocznic, skutkiem tego ich wygląd wyjątkowo sporadycznie jest modyfikowany. W większości wypadków złote monety bulionowe bite przez daną mennicę różnią się od siebie zaledwie datą emisji. Wypada zaznaczyć, iż wiele monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału podanego w walucie, a ich bieżącą wartość wyznacza próba i ciężar wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, a ich ewentualna sprzedaż jest w mniejszym stopniu obciążona ryzykiem straty niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – jakie zamówimy od rodzimych dystrybutorów?

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, lecz mennice biją też monety o nominale 1/2 czy 1/10 uncji złota. Należy wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są zazwyczaj z 24 karatowego złota, czyli .9999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki bite są 22 karatowego kruszcu. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu zwiększenie twardości monety, a w konsekwencji zredukowanie ryzyka jej uszkodzenia. Monety bulionowe z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznaczone informuje o wadze czystego złota, które wykorzystano do ich wybicia.

W ofercie krajowych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, między innymi kanadyjski Liść Klonowy, chińską Pandę czy wspomniane wcześniej Krugerrandy.

ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]