Podstawowe informacje o systemie bankowy SWIFT

Zainteresowany systemem bankowym SWIFT? Zajrzyj w to miejsce.

Mimo, iż de facto codziennie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako riposta świata na konflikt zbrojny na Ukrainie. Jednak system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i jest jednym z podstaw efektywnego działania międzynarodowej bankowości.

Z systemu bankowego SWIFT korzystają nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością dużo bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny stosowany obecnie system tego rodzaju. Nie licząc przykładowo w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: SORBNET, SEPA i Express Elixir.Na świecie wykorzystywane są również przeróżne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia bankowe na obszarze konkretnego kraju.

Jak wobec tego wyróżnia się system SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy i masa pozostałych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, działających w Naszym kraju.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]