E-faktura dostępna dla każdego przedsiębiorcy w Krajowym Systemie e-Faktur

Na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/ przeczytasz wszystko, co warto wiedzieć o Krajowym Systemie e-Faktur.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie właściciele przedsiębiorstw na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – nigdy więcej nieprawidłowego odczytywania danych z faktur!

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie sformułowaną strukturę danych zapisanych z użyciem znaczników XML. Kodowanie XML praktycznie niewiele powie człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, ale dla dostosowanego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie całkowicie zrozumiały. Fakt, iż faktury otrzymują jednakowy format sprawia, że niezależnie od tego jakich programów księgowych użyją kontrahenci transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to znacząca zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd nagminnie spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci pliku PDF albo fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkiem wykluczają ewentualność błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – przedsiębiorcy wiele na nim zyskują

Każdy właściciel firmy od stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą między innymi nie muszą przesyłać pliku JPK_FA, szybciej otrzymają zwrot VAT i zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mają pewność, że nie zgubią faktury (system przechowuje informacje o dokumentach przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku od towarów i usług, dochodowego oraz akcyzowego. Watro dodać, iż konieczność stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania zewnętrznego oprogramowania księgowego, lecz trzeba dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]