Od dawna wiadomo, iż inwestowanie w metale szlachetne jest trafną metodą na lokowanie pieniędzy, która z upływem lat przynosi wymierny profit. Najpopularniejszym w tym momencie metalem inwestycyjnym jest niezaprzeczalnie złoto, jednak w ostatnim czasie srebro przestało być traktowane zaledwie jako metal przemysłowy i wróciło do łask coraz szerszego kręgu inwestorów, zarówno tych ze skromniejszym, jak i nieograniczonym portfelem.
Srebro w sztabkach – kruszec wykorzystywany w rozmaitych sektorach przemysłu
Złoto istnieje w naturze 17-krotnie rzadziej od srebra, należy jednakże zaakcentować, iż cena srebra w stosunku do ceny złota nie manifestuje tej proporcji ilościowej i zawsze jest o wiele niższa. Kupno srebra jest jednakże doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy potrzebują zdywersyfikować swój portfel, a którzy nie mają środków umożliwiających zakup dużych ilości złota. Powinno się jednakże mieć świadomość, że z uwagi na swoje cechy, srebro znajduje szerokie zastosowanie w różnorodnych branżach przemysłu co sprawia, że jego wartość jest bardziej wrażliwa na kłopoty pojawiające się w gospodarce światowej. Można to swoją drogą zobaczyć badając historię jego ceny z minionych trzech dekad. Z tej także przyczyny lokata środków w srebro łączy się z wyższym prawdopodobieństwem strat, zatem rekomendowana jest inwestorom znającym prognozowaną i aktualną sytuację na rynku metali szlachetnych. Można jednak przypuszczać, że popyt na srebro cały czas będzie wyglądał podobnie, a wraz z prężnym rozkwitem fotowoltaiki, medycyny oraz elektroniki, w których srebro jest często używane, jak również niesłabnącej popularności srebrnej biżuterii, niewykluczone, że jego cena będzie systematycznie się podnosić.
Jakiej wagi srebro w sztabkach kupimy u dystrybutorów?
Podobnie jak złoto, sztabki srebra odlewane jest w różnorodnych wagach, co ułatwia skonstruowanie portfela inwestycyjnego, pozwalającego sprzedaż w razie potrzeb małych lub dużych jego ilości. Te najmniejsze, a wobec tego również w zasięgu finansowym statystycznego Polaka, to sztabki o wadze 100 g i 50 g oraz jednej uncji trojańskiej. Niewątpliwie, jeśli zamówimy sztabkę o wyższym ciężarze, w rezultacie wydamy na srebro mniej, warto jednakże mieć na uwadze, że sztabka jest niepodzielna i w razie konieczności jej sprzedaży trzeba znaleźć kupca, który weźmie ją w całości. W związku z tym jeśli sztabki srebra mają być dodatkowo asekuracją finansową na gorsze dni, należałoby rozważyć kupno sztabek o różnych ciężarach, by mieć możliwość w przyszłości wymienić na gotówkę tylko tyle srebra, ile rzeczywiście potrzeba. Inną opcją jest także inwestycja w względnie droższy srebrny combibar, to znaczy scalone sztabki srebra o wadze 1 g dające się swobodnie rozdzielić. Wadą kupna srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest fakt, że – w odróżnieniu od złota – jego sprzedaż i kupno obarczone są VAT-em.
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]