Co twoja firma zyska dzięki leasingowi?

Leasing bez wątpienia jest wymieniany jako jeden z najbardziej lubianych przez przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie powinno to jednak zaskakiwać, bo jego duże plusy sprawiają, iż leasing okazuje się doskonałym sposobem pozwalającym na ograniczenie kosztów związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Głównie ze względu na to, iż w Polsce ratę leasingową interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing okazuje się tak korzystny rzutuje także to, iż pozwala on na uzyskanie niezbędnych do prowadzenia przedsiębiorstwa dóbr bez konieczności ich nabycia. Na czym dokładnie jednak opiera się leasing? O czym nie należy zapominać decydując się na taką formę finansowania?

ABC leasingu

Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym oznacza wynajem. W krajach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, lecz w Polsce są to określenia różne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę określonego aktywu leasingobiorcy, za co ten drugi deklaruje, że będzie regulować raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zwykle bywają samochody, które składają się na flotę przedsiębiorstwa, maszyny potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa czy też sprzęt do sklepu. Po zakończeniu leasingu wypożyczone przedmioty powinny być zwrócone do leasingodawcy, a ten najczęściej zbywa je w preferencyjnej cenie.

Leasing – jak ustrzec się błędów?

W ostatnim czasie w naszym kraju dostępnych jest sporo propozycji leasingu. Ich mnogość powoduje, że ciężko wybrać w tej grupie tę najkorzystniejszą – niezbędne do tego będą właściwe kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy takie ma, decydując się na leasing, najlepiej postąpimy zasięgając porady fachowca. Przed wyborem leasingu dobrze więc udać się do doradcy finansowego, który powie, jak wyszukać ofertę dostosowaną do naszych oczekiwań i zagwarantuje, iż leasing rzeczywiście będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.