Na co zwrócić uwagę przy montaży paneli podłogowych?

Dalsze informacje o panelach podłogowych drewnianych.

Panele podłogowe prezentują się równie dobrze, co drewniane podłogi, a kosztują dużo mniej. Niskie ceny to tylko pierwsza z wielu dobrych stron paneli podłogowych – ich ułożenie jest wszak dziecinnie łatwe, więc wszyscy poradzimy sobie z tym zadaniem bez pomocy fachowców. Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, z którego dowiesz się, jak układać panele podłogowe.

Dostosuj grunt pod panele podłogowe

Panele podłogowe nie lubią wilgoci – dopuszczalna wilgotność wylewki to 3%. Nie możesz zapominać również o odpowiedniej izolacji – najlepiej sprawdzi się tu folia PE o grubości minimum jednej piątej milimetra i wełna mineralna. Nigdy nie montuj paneli prosto ze sklepu – powinieneś odstawić je na dwa dni, aż wyparuje z nich zbędna wilgoć. Wszystko już na swoim miejscu?

Jak montować panele podłogowe?

Na początek najważniejsza rada – panele podłogowe powinieneś montować startując z rogu pomieszczenia. Przed pracą, dokładnie sprawdź każdy z nich i znajdź ewentualne wady fabryczne, bowiem potem trudniej będzie je reklamować. Pamiętaj o temperaturze podłoża – absolutnie minimum wynosi piętnaście stopni Celsjusza. Układaj je wertykalnie do okna, a w niezbyt szerokich pomieszczeniach – zgodnie z orientacją fasad. Zepniesz je za pomocą specjalnych klipsów – to wytrzymałe i nieskomplikowane rozwiązanie.

Zachowaj odstępy przy ścianach

Tak, jak wszystkie produkty z drewna, panele podłogowe reagują na zmiany ciepła w pokoju. Pamiętaj więc o szczelinach dylatacyjnych o rozmiarze przynajmniej dziesięciu milimetrów – będą mniej zauważalne, kiedy zamontujesz też listwy podłogowe.

Baltic Wood
ul. Fabryczna 6a
38-200 Jasło

Tel.: +48 13 491 65 00
E-mail: [email protected]