Jakie wady i zalety ma lampa uliczna LED?

Oświetlenie LED jest coraz bardziej popularne w Polsce i na świecie. Ma wiele zalet, które można docenić zarówno w domach prywatnych, w firmach, jak i na ulicach. Niektórzy zastanawiają się, czy lampa uliczna LED ma tylko same zalety? Niezależnie od opinii, korzyści zdecydowanie przeważają nad potencjalnymi wadami i zagrożeniami.

Wpływ na zdrowie

Opinie o negatywnym wpływie na zdrowie ludzi są często rozpowszechniane w Internecie. Na szczęście osoby twierdzące, że lampa uliczna LED może szkodzić ludziom, nie mają racji. Wręcz odwrotnie, oświetlenie LED to rozwiązanie bardzo ekologiczne. Urządzenia nie zawierają substancji szkodliwych ani dla ludzi, ani dla środowiska naturalnego. Jednocześnie można je bardzo łatwo poddać recyklingowi, bez ponoszenia nadmiernych kosztów.

Jakość światła

Lampa uliczna LED jest przeznaczona do oświetlania zewnętrznego, ale tego samego rodzaju urządzenia mogą służyć również do oświetlania pomieszczeń zamkniętych. Lampa uliczna LED powinna być dobierana przy uwzględnieniu współczynnika reprezentacji barw. Jest on zazwyczaj określony na opakowaniu konkretnego produktu. W zależności od warunków otoczenia należy dobrać odpowiednią temperaturę barw. Prawidłowo zamontowana lampa uliczna LED w żaden sposób nie będzie szkodliwa dla wzroku. Aby zabezpieczyć się przed znanym efektem migotania, należy wybierać produkty sprawdzonych producentów, które w długim czasie zyskują pozytywne opinie. W ten sposób światło nie będzie wpływać niekorzystnie na kondycję wzroku.

Emisja ciepła

Diody LED emitują dużo mniejszą ilość ciepła niż tradycyjne systemy oświetleniowe. Nie jest możliwe oparzenie skóry tak, jak w przypadku klasycznej żarówki. Ma to też wpływ na żywotność oprawy lampy i przedłuża żywotność całego systemu oświetleniowego. Nie jest konieczny częsty serwis urządzeń, a więc obsługa jest mniej kosztowna. Poza tym tego rodzaju systemy nie mają żadnych ruchomych elementów, a więc są w dużym stopniu wytrzymałe na wibracje, których często nie da się uniknąć na otwartej przestrzeni. 

Funkcjonalność

Nie jest również prawdą, że lampa uliczna LED nie pozwala na natychmiastowe uzyskanie pełnego zakresu świecenia. Diody świecą jasnym i mocnym światłem natychmiast po włączeniu. Ilość emitowanego światła można jednak regulować, dzięki czemu lampa uliczna LED może być szybko dostosowana do praktycznie każdych warunków otoczenia. W związku z tym urządzenia te są coraz bardziej popularne i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić.