Wyprawy górskie – sposób na niezapomniane wakacje

Po więcej szczegółów o Kilimandżaro wyprawa kliknij tu

Bardzo dużo osób wykorzystuje swój czas wędrując po górach. Zazwyczaj zaczynają od tras wytyczonych w polskich Tatrach, wraz z upływem czasu jednak przestaje im to wystarczać. Szukają nowych wyzwań – ich marzeniem są wycieczki w coraz wyższe partie gór. Otwarte granice sprawiają, że nawet wędrówki na szczyty znajdujące się w dalekich od naszego kraju miejscach stają się dzisiaj możliwe.

Wyprawy w góry wysokie – o czym nie zapominać, planując wyprawy?

Aktualnie przed zwolennikami wędrówek po górskich szlakach otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc) czy nasze krajowe i słowackie Tatry, ale również najwyższe góry Afryki, Meksyku czy Azji. Bez wątpienia dużym udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest działalność na polskim rynku agencji trekkingowych organizujących wyprawy na Elbrus bądź Kazbek. Oczywiście pomoc agencji wiele upraszcza, ale jej pracownicy nie wejdą na szczyty za nas. Potrzebna jest sprawność fizyczna, która pozwoli nam znieść długą wyprawę z niezwykle ciężkim, mającym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z dostosowanym do warunków klimatycznych ubiorem oraz specjalistycznym sprzętem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawia się uczestnikom?

Od każdego, kto postanawia wziąć udział w wyprawie wysokogórskiej – na Elbrus, Pik Lenina, bazę pod Annapurnąbądź Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w zbliżonych do tego rodzaju ekspedycjach, ponieważ im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe niebezpieczeństwo pojawienia się choroby wysokościowej. Umiejętność posługiwania się czekanem czy poruszania się w grupie, której członkowie wzajemnie się asekurują liną – to warunki, które należy bezwzględnie spełniać. Nie wolno zapomnieć też, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Znaczenie ma zatem doświadczenie pracy w grupie. W czasie wyprawy górskiej niezbędne jest pełne podporządkowanie się poleceniom, które wydawane są przez lidera grupy.

Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]