Wznoszenie budynków – zastosowanie dźwigarów

Więcej szczegółów o dźwigarze

Szalunki to konstrukcje niezastąpione na wielu budowach. Przy ich użyciu możliwe jest nadanie zamierzonego kształtu ścianom wylewanym z kompozytu, jak również wykonanie w nich przepustów na drzwi i okna. Szalunki są także niezastąpione przy budowie stropów – wtedy ich istotnym elementem są dźwigary. Bez ich wykorzystania budowa jakiegokolwiek obiektu wielokondygnacyjnego byłaby niemożliwa. Dźwigary sprawiają, iż sklepienie nie zapada się natychmiast po wylaniu i jest w stanie zastygnąć. Z jakich materiałów produkuje się dźwigary? Jak można je zdobyć?

Z z jakich surowców wykonane są dźwigary?

Dźwigar wystawiany jest na spore, osiągające kilkadziesiąt ton obciążenia. Skutkiem tego jego główną cechą jest wytrzymałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa elementy – jakość wykonania oraz typ wykorzystanych do tego materiałów. Muszą one być rzetelnie dobrane i wypróbowane pod kątem wytrzymałości na znaczne obciążenia. Najodpowiedniejszym surowcem okazuje się lite drewno takich gatunków jak olcha, sosna, buk i topola. Ogromnie istotne jest też odpowiednie pokrycie dźwigarów impregnatem, które uchroni je przed niekorzystnym działaniem wilgoci, spoiw i pozostałych płynnych preparatów używanych na budowie – a więc czynników, które bezpośrednio zagrażają strukturze drewna.

Dźwigary – wypożyczyć czy lepiej posiadać własne?

Firmy, które na co dzień parają się wznoszeniem wielokondygnacyjnych obiektów dysponują swoimi dźwigarami. Ich kupno oraz magazynowanie wiąże się jednak z pewnymi wydatkami. Szczęśliwie firmy, które okazjonalnie przyjmują zlecenia tego typu, mogą uniknąć nadmienionych przeszkód. Dobrym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, jak również innych modułów szalunków.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]