Szalunki – gdzie się je stosuje?

Szalunki słupowe znajdziesz na https://sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Z reguły używa się ich podczas wylewania murów betonowych – wtedy są one konieczne do tego, by stosownie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się również w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie przestrzeni na okna, drzwi oraz bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki z drewna, metalu bądź sklejki

Klasycznym rodzajem szalunków jest struktura sporządzona z drewnianych desek lub grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można użyć ponownie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak kłopotliwy – większa część wykonawców oraz inwestorów decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane ze sklejki, metalu lub drewna, a także zestawiać dwa albo trzy materiały. Na ogół jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję spajają belki, łączniki, narożniki i głowice ze stalowe bądź aluminiowe.

Wynajem szalunków – kiedy to się opłaca?

Przedsiębiorstwa często zajmujące się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku ekip, które zwykle świadczą odmienne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich elementów niezbędnych do złożenia szalunku byłby całkiem nierentowny . Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]