Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

Zobacz, gdzie zamówić sklejkę Kraków.

Deski szalunkowe to najistotniejszy moduł szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wytworzone z innego materiału, jednakże na ogół wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem wybudować budynki ze ścianami wykonanymi z tego materiału. Szalunki znajdują także zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Kiedyś w szalunkach na ogół używane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były drogie, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – przede wszystkim niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. W związku z tym współcześnie używana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z przeróżnych gatunków drewna – zazwyczaj z topoli, olchy lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które produkuje się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi często stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Przedsiębiorstwa budowlane posiadają przeważnie swoją sklejką szalunkową wraz z podzespołami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma konieczności zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Prócz samej sklejki szalunkowej, firma oferuje również wynajem innych elementów niezbędnych do postawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]