Gdzie okna skrzynkowe sprawdzą się najlepiej?

Dowiedz się więcej o oknach skrzynkowych drewnianych.

Okna skrzynkowe utożsamiamy zwłaszcza z wiekowymi budynkami. Nierzadko zauważyć je można w zabytkowych kamienicach, starych chałupach oraz pałacach. Obecnie są one wytwarzane w szczególności z przeznaczeniem do założeniu w takich budynkach, bo zastosowanie skrzynkowych okien wymagane jest przez urzędników. Należy przy tym zauważyć, iż z uwagi na ich walory wizualne coraz chętniej montowane są także we współczesnych obiektach. Tym bardziej, że dzisiejsze modele są tak samo funkcjonalne, co okna wykonane tradycyjnymi sposobami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Okna skrzynkowe – budowa

Nazwa okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi jest pusta przestrzeń. Jest to swego rodzaju izolacja, która zabezpiecza wnętrze przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach często podzielone są na czworo elementów – te górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane osobno i przed laty były wykorzystywane do wentylowania wnętrz. Taka budowa najlepiej zda egzamin w budynkach zabytkowych – na przykład domach z czerwonej cegły.

Materiał na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe typy, muszą być wykonane z odpowiedniego drewna. Dotąd najczęściej sięgano po sosnę lub modrzew, ale ostatnimi czasy ich twórcy wykorzystują również drewno egzotyczne. Drewna takie jak przykładowo meranti okazują się bowiem dużo bardziej odporne na wpływ deszczu, wiatru oraz ekstremalnych mrozów.

OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]