Tańsza alternatywa dla plastikowych kapsli – holdery na monety

Tu kupisz holder na monety.

Numizmatycy mają do wyboru wiele różnych środków do ochrony swoich wartościowych okazów. Jednym z najczęściej wybieranych są holdery na monety – to niedrogie, uniwersalne osłonki z papieru, o których w skrócie opowiemy w tym artykule.

Dlaczego numizmatycy nadal używają holderów na monety?

Tekturowe holdery znane są numizmatykom od dziesięcioleci i mimo szerokiej dostępności plastikowych kapsli na monety, w dalszym ciągu nie odeszły do historii. Dlaczego? Holdery na monety nie kosztują wiele. Zestaw 10 sztuk holderów popularnej marki Leuchtturm można nabyć już za niecałe 3 zł, natomiast ta sama ilość kapsli to zwykle trzy-, czterokrotnie wyższy koszt. Kolejną zaletą holderów są ich wymiary – wszystkie holdery z zewnątrz mają identyczny rozmiar (5×5 cm), odmienny jest natomiast wymiar okienka, przez które ogląda się numizmat. Tym same generalne wymiary holderów umożliwiają przechowywanie w jednym pudełku monet o różnej średnicy bez obawy, iż zaczną się one niekontrolowanie w nim przemieszczać. Papierowe holdery na monety po złożeniu są też na tyle cienkie, iż bez problemu można je wsadzić do przegródek klasera. Oprócz tego pasjonaci monet chwalą sobie to, że można napisać bezpośrednio na holderze kluczowe informacje o numizmacie – wszak to zwykły papier! W ofercie sklepów znajdują się nie tylko holdery w białym kolorze, ale również rzadziej spotykane holdery w wytwornym czarnym kolorze.

Samoprzylepne holdery na monety i te zamykane na taśmę klejącą bądź zszywki – które są lepsze?

Chowanie numizmatów w papierowych holderach chroni je przed działaniem rozlicznych negatywnych czynników zewnętrznych, szczególnie przed wpływem powietrza oraz przed ewentualnym porysowaniem. Warto widzieć, że holdery samoprzylepne są bardziej szczelne, gdyż zupełnie blokują dostęp powietrza, stąd efektywniej ochraniają drogocenne numizmaty przed korozją niż holdery, które zamyka się przy pomocy taśmy klejącej bądź zszywacza. Holdery najwyższej jakości produkowane są z nietoksycznych materiałów nie wchodzących w reakcję ze stopami, z których wykonane są monety. Oferta holderów jest aktualnie tak ogromna, iż można zamówić holder pasujący praktycznie do dowolnej monety o średnicy od 17 do 40 milimetrów. Kolekcjonerzy, żeby uprościć sobie wkładanie holdera z monetą do pudełka albo kieszonki klasera często przycinają z dolnych narożników kilka milimetrów tekturki.

ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]