Rynny plastikowe czy metalowe – które wybrać?

Dowiedz się, gdzie kupić rynny dachowe, wejdź na www.regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe składają się z szeregu elementów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru najlepszych modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz zdolności – tak samo jak montaż rynien. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich elementów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – z jakich części się składają?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z wszelkiego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu lub pod nim, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny PCV, plastikowe albo metalowe – co kupić?

W ofercie sklepów budowlanych dostępne są systemy rynnowe wykonane z kilku materiałów – głównie z metalu lub tworzyw sztucznych. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o doborze konkretnego rozwiązania trzeba więc przedyskutować ze specjalistą.

REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08