Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Dowiedz się, gdzie zamówić obrączki Kraków, wejdź na obraczki.net.pl.

Dla większości małżonków dzień ślubu jest niezwykle poruszającym dniem w życiu. Sakrament ten wiąże Państwa Młodych do końca życia, a symbolem ich wierności, miłości i zaangażowania są obrączki, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Panowie nie zawsze wkładali obrączki ślubne

Pierwotnie nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, zatem mają one wspólną historię, która sięga wiele wieków przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu wręczenie żonie pierścionka stało się elementem sakramentu ślubu. Panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilka wieków później, o czym jednakże mało osób pamięta. Już uprzednio bywały przypadki, iż zakładali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojenne wyprawy, aczkolwiek zwyczaj ten upowszechnił się szerzej w XX w., a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, iż w domu czeka na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w innych krajach, jak przykładowo w Turcji, w Kanadzie, w Iranie czy w Wielkiej Brytanii, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starodawnymi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary mierzą oraz wybierają obrączki wspólnie, niemniej jednak zwyczaj rekomenduje, iż narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki współcześnie

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej delikatnym wzornictwem. Przez wiele wieków sporządzano je z różnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (jak żelazo czy stal) uosabiające moc uczucia. Dziś do ich wytworzenia stosuje się przeważnie platynę i złoto, które są symbolem zaufania do partnera. Owszem, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu przeważnie kupowane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch gatunków złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają także nierzadko w swojej ofercie grawerunek. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź znaczący dla małżonków cytat.

Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]