Młode pokolenie czytelników ma własny gatunek literatury – o książkach młodzieżowych

Jeśli chcesz kupić książki dla nastolatków, zobacz tutaj.

Młodzież urodzona w XXI wieku ma coraz rzadszą styczność z szeroko pojętą literaturą. Nastolatek wybierze głównie dostępną od ręki rozrywkę w telefonie, w telewizji albo na komputerze, a po książkę z reguły sięga wówczas, gdy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I także z powodu obowiązku poznawania starszych tekstów literackich dla licznych licealistów czytanie dla rozrywki stało się odległym konceptem.

Literatura dla młodzieży – książki dla czytelników w wieku od 12 do 18 lat

Nastolatki nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. Na półkach księgarni jest mnóstwo literatury młodzieżowej zarówno zagranicznych jak i polskich pisarzy, którzy rozważają zagadnienia i opisują historie intrygujące młodsze pokolenie czytelników. Ta kategoria literatury otrzymała nawet swoją nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Są to powieści pisane z myślą o czytelniku w wieku od 12-18 lat. Publikacje młodzieżowe czerpią z wielu gatunków literackich: są tu m.in obyczajówki, fantastyka i horrory. Ale wspólnym mianownikiem tych historii jest odwołanie się wyraźnie do ogólnych doświadczeń młodych ludzi. Historie te mówią więc o poznawaniem swojej tożsamości, relacjach z rodzicami, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszym zauroczeniu i znajdowaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury młodzieżowej pomaga licealistom poczuć, że inni również borykają się identycznymi problemami w okresie dojrzewania.

Dlaczego warto zachęcać Lektura literatury dla młodzieży z biegiem czasu daje korzyści

Warto proponować młodzieży angażującą ją literaturę, ponieważ wzmocnienie w nich chęci czytania dla zabawy z biegiem lat daje multum korzyści. Dziecko, które regularnie sięga po książki posiada szerszy zasób leksykalny i dobrze radzi sobie z ortografią oraz gramatyką, co zdecydowanie upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Lecz poznawanie historii innych ludzi w porównywalnym wieku to też metoda na dokładniejsze poznanie siebie, osobistych zainteresowań oraz rozwinięcie w młodym człowieku empatii. Co istotne, rodzina pod żadnym pozorem nie powinna naśmiewać się z zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem dziecko częściej sięga po historie o elfach czy wilkołakach nie mówcie, że to bezsensowne tylko pozwólcie mu się nimi cieszyć!

Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa