Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

Zamów łańcuchy samochodowe na ebagaznik.pl.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Polsce, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w samochodach terenowych, ciężarowych, osobowych i dostawczych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi, przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Różne są też materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują najczęściej stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem sporego stresu. Aby się go ustrzec się, należy przećwiczyć tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i poruszania się po odśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]