Kominiarki, czepki ochronne i maseczki – o ochronie głowy

Więcej o maseczkach higienicznych na https://tinyurl.com/yfnjxf3h.

Zagwarantowanie wymaganych norm bezpieczeństwa w czasie wytwarzania artykułów spożywczych wymusza, aby pracownicy linii przetwórczych posiadali stosowne ubranie ochronne, które zapobiega przedostaniu się kawałków ciał obcych do wytwarzanych wyrobów. Jednym z ważnych elementów tego typu ubrań roboczych są maseczki higieniczne oraz czepki, zakrywające głowę pracowników.

Okrycia na włosy oraz twarz – czepki, kominiarki i czapki

Najważniejszym zadaniem artykułów chroniących głowę członków załogi, jest udaremnianie przedostaniu się jakichkolwiek włosów do wytwarzanej żywności. Zarządcy linii produkcyjnych zaopatrują swoich pracowników w rozmaite nakrycia na twarz oraz włosy. Okrycia te sporządzane są na ogół z polipropylenu, czyli PP, który wyróżnia się dobrą przepuszczalnością powietrza, a przy tym może być w szerokim zakresie wykorzystywany w branży spożywczej, również do wytwarzania opakowań. Z tego tworzywa sztucznego produkuje się między innymi czepki ochronne typu clip oraz kominiarki osłaniające znaczną część głowy. Te ostatnie występują również w wersji z maseczką zasłaniającą usta oraz nos osoby. Polipropylen można barwić, stąd czepki i kominiarki ochronne z niego wykonywane, można nabyć w przeróżnych kolorach, co z pewnością docenią właściciele firm, którzy dbają o spójność wizerunkową marki. Natomiast czapki ochronne (również te z daszkiem) wytwarzane są z przędzy akrylowej i bawełny.

Zabezpieczenie głowy to też okrycie twarzy – maski jednorazowe

Maseczki higieniczne są kolejną ochronę w trakcie produkcji. Obniżają one ryzyko przeniknięcia do artykułów spożywczych cząsteczek śliny. Maseczki zasłaniające twarz to artykuły, które nakłada się jednokrotnie. One również wykonane są z włókniny PP, która nie wywołuje reakcji alergicznych, nie pyli się oraz jest nadzwyczaj lekka. W zależności od wymogów, w sektorze spożywczym wykorzystuje się jedno-, dwu- lub trzywarstwowe maseczki ochronne. Dla panów posiadających zarost opracowane są natomiast specjalne maski ochronne pokrywające kompletnie szczękę sięgające nad górną wargę.

Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]