Kaski i toczki do jazdy konnej – czym się różnią?

Więcej szczegółów o kaskach jeździeckich

Jazda konna jest jedną z tych dyscyplin sportu, w których ryzyko upadków jest szczególnie duże. A te, przez znaczną prędkość i wysokość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na urazy narażona jest przede wszystkim głowa dżokeja, która obligatoryjnie winna być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla wielbicieli jeździectwa można nabyć 2 typy zabezpieczeń głowy – kaski oraz toczki do jazdy konnej. Ale które z nich gwarantują lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych produktów?

Kask czy toczek jeździecki? Co lepsze?

Pierwszą jeździecką osłoną głowy była zwyczajna, myśliwska czapka. Jej krój był inspiracją do powstania toczków. Współczesny toczek jeździecki jest przeważnie wykonany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie gwarantuje jednak tak solidnej protekcji jak kask, przez co rekomendowany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej wypada kask jeździecki, stosowany przez wyczynowców, który posiada atesty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najistotniejszą kwestią przy doborze kasków do jazdy konnej jest bezpieczeństwo. Kask musi dysponować stosownymi certyfikatami, a także być perfekcyjnie dopasowany do kształtu głowy jeźdźca lub pozwalać na regulację rozmiaru. Do kasku należałoby dokupić dodatki – przede wszystkim pokrowiec, który uprości jego przenoszenie i ustrzeże od zabrudzeń. Kupując kask nie należy także iść na kompromis. Tym samym, jeżeli w naszej okolicy nie wypatrzyliśmy pasującego nam modelu, warto kupić go w sklepie internetowym.

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]