Jeśli potrzebujesz silnika prądu stałego, skieruj się na ten adres.
Wiele przedmiotów, których używamy każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, malutkie lub olbrzymie, te silniki zmieniły nasze życie, tymczasem przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, z jakich modułów składają się ani jak funkcjonują te urządzenia.
Silnik elektryczny prądu stałego – zasługa cenionych innowatorów XIX wieku
Zadaniem silników prądu stałego jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od nieomalże dwustu lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich opracowania, następujących usprawnień i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego użycia w wszelkiego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i badania cenionych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak m.in. Thomas Edison, Thomas Davenport czy Moritz Jacobi. Silniki prądu stałego złożone są ze nieruchomego statora, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, wirnika oraz szczotek. Obecnie na co dzień wykorzystywane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są postrzegane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za bezszelestne działanie, jak równieżdużą niezawodność.
Gdzie używa się silników elektrycznych DC?
Powiedzieć, że silniki elektryczne prądu stałego są stosowane właściwie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w domu posiadasz odtwarzacz DVD czy też korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektryczneprądu stałego są podzespołem sterowanych zdalnie pociągów i samochodzików, czyli gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które niewątpliwie podarujemy też naszym pociechom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych branżach przemysłu, przykładowo budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne będą powszechne, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, bowiem napędzają modne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silniki na prąd stały wykorzystują również hobbyści do realizacji autorskich modeli z obszaru mechaniki oraz robotyki.
Chociaż silniki elektryczne na prąd stały o niewielkiej mocy bez problemu da się kupić w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od renomowanych marek.
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]