Motoreduktory – co warto wiedzieć o tych układach napędowych?

Potrzebujesz motoreduktora? Odwiedź ten adres.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne połączenia napędu elektrycznego z przekładnią. Jak pracują motoreduktory i jak się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w naszym wpisie.

Motoreduktory – jaka jest zasada ich działania

Motoreduktory pomagają wydajniej wykorzystać elektryczne silniki w roli napędu w najrozmaitszych funkcjach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem sprawność przekładni w żadnym wypadku nie będzie 100%, zatem zawsze zauważalna jest niewielka różnica pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne części jak sprzęgła czy hamulce. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe układy, które da się bez przeszkód znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb danego projektu. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a czasem miesięcy, na pracochłonne wyliczenia oraz testy różnych kompletów części. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do sporych, średnich lub niewielkich obciążeń, jak również do długotrwałego bądź krótkotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie kilkustopniowe, można osiągnąć bardzo wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – stosowane w każdym sektorze gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o kilka typów silników (AC, BLDC, DC i szeregowych), dzieli się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Nie ma z pewnością takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, transport czy produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, jak m.in wertykulatory, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome albo kolejki w parku rozrywki. Duże zróżnicowanie typów użytych w nich silników i przekładni, ich mocy i wielkości przyczyniła się do tego, że liczbę realnych kombinacji, które obecnie oferują wiodący światowi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w setkach czy tysiącach, lecz w zasadzie w milionach.

Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]