Kilka słów o węźle optycznym

Znajdź węzeł optyczny.

Współczesne sieci komputerowe niemal za każdym razem wykonuje się z zastosowaniem kabli światłowodowych. Jest to skutkiem wyjątkowych cech światłowodu – prędkości transmisji informacji oraz niewielkich zniekształceń. Jak wiemy, instalacje tego typu nie mogłyby istnieć bez właściwych części pozwalających na przekaz danych oraz ich kodowanie. By zamontować tego rodzaju sieć niezbędne są takie elementy jak multiswitche czy nadajniki optyczne, a także węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla funkcjonowania całej instalacji – umożliwiają bowiem zmianę sygnału ze światłowodu na tradycyjny i dzięki temu zapewnienie usług krańcowym odbiorcom. Jak jednak działają? Jakie zalety powinien mieć dobry węzeł optyczny?

Budowa węzła optycznego

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, by emitować impuls elektryczny. Warto przy tym nadmienić, iż jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny potrafi oprócz tego wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na jakich najczęściej pracuje węzeł optyczny to od paru megaherców do aż jednego GHz. Do odpowiedniego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna jest również właściwa obudowa, chroniąca delikatne elementy wewnątrz urządzenia przed pyłem, wodą oraz innymi zagrożeniami – zazwyczaj zrobiona z metalu.

Jaki węzeł optyczny wybrać?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie właściwy, decydują określone cechy. Najważniejsze jest pasmo pracy węzła i poziom sygnału – od tego zależna jest bowiem ilość końcowych abonentów, do których dotrze dane. Poza tym należy zwrócić uwagę na pobór energii – w dużym stopniu rzutuje to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Aby ustrzec się trudności przy serwisowaniu instalacji, dobrze również zwrócić uwagę na sposób kalibracji węzła – najlepiej, jeżeli pozwala na wygodną modyfikację ustawień.

GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]